می توان اهداف شهروندی را از طریق نمایش به مردم رساند چاپ فرستادن به ایمیل
خبر
شنبه, 20 شهریور 1395 ساعت 07:19
      «برگزاری جشنواره‌هایی مانند تئاتر خیابانی که بی‌واسطه با مردم سخن می‌گوید تنها با عشق و همکاری هنرمندان محقق می‌شود. این هنرمندان حاضر هستند با کمترین هزینه، تنها به عشق مردم کار ارایه ‌دهند.»

هفتمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان به همت شهرداري و شوراي اسلامي شهر لاهيجان با مشاركت اداره كل هنرهاي نمايشي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي گيلان، با مورد توجه قرار دادن اهميت كار فرهنگي؛ تلاش براي پاسداري از ارزش‌هاي جامعه و ترويج فرهنگ اصيل اسلامي و نیز توجه به نام‌گذاري امسال به‌عنوان سال اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل از سوي مقام معظم رهبري؛ در نظر گرفتن چشم‌انداز روشن براي جامعه سالم، شهر پاك و آرام؛ با مشاركت شهروندان، هنرمندان و نهادها و سازمان‌هاي شهر لاهيجان از امروز کار خود را آغاز کرد.

 

به گزارش «صبا»، جواد نجار تمیزکار؛ دبیر شورای سیاست‌گذاری هفتمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان، با اشاره به اهداف جشنواره گفت: مدیریت شهری لاهیجان از هفت سال پیش، برابر با سومین دوره شورای اسلامی شهر که متشکل از فعالان فرهنگی بود تصمیم گرفت جشنواره‌ای با مضامین شهروندی همچون حفظ ريشه‌هاي فرهنگ اصيل اسلامي و ايراني، ارتقاي سطح دانش شهروندي؛ بهبود زندگي شهري؛ استحكام پيوند شهروندي و مشاركت در ساختن شهر سالم و پاك برگزار کند.

 

وی ادامه داد: از آنجایی که لاهیجان به‌عنوان شهر نمونه گردشگری، پتانسیل‌های فراوانی برای توسعه این حوزه دارد و هر سال میزبان گردشگران متعددی است؛ برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی می‌تواند ما را در جهت رسیدن به اهداف شهری یاری رساند چراکه از یک‌سو زبان هنر، زبان فاخری است که می‌توان با مردم سخن گفت و از دیگر سو به‌دلیل ارتباط مستقیم تئاتر خیابانی با مردم، می‌توان اهداف و مضامین شهروندی را بی واسطه با مردم در میان گذاشت.

 

نجار تمیزکار با اشاره به آغاز هفتمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان، ادامه داد: این جشنواره طی سه روز برگزار خواهد شد چنان‌که هفت نقطه از مکان‌های تفریحی و گردشگری شهر (باغ نارنج، بام سبز، بوستان هنر،‌ حاشیه استخر و...) برای حضور بیست گروه نمایشی انتخاب شده ‌است که از تاریخ ١٣ لغایت ١٥شهریور به اجرای نمایش خواهند پرداخت.

 

نایب‌رئیس شورای شهر لاهیجان با تاکید بر آن‌که، به‌دنبال استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود، جشنواره تئاتر شهروند با اجراهای مختلف در ایام جشنواره، میزبان شهروندان، میهمانان، هنرمندان و گردشگران در شهر لاهیجان خواهد بود یادآور شد: در طول این مدت، روزانه حدود صد اجرا خواهیم داشت چنان‌که 16 کار در بخش مسابقه سه کار در بخش ویژه برای کودکان و یک اثر میهمان در بحث مدافعان حرم، نمایش خود را اجرا خواهند کرد.

 

وی همچنین به آثار ارسالی به دبیرخانه اشاره کرد و گفت: در این دوره از جشنواره 178 اثر شرکت داشتند که از میان آن‌ها بیست نمایش از 12 استان همچون البرز، کردستان، مرکزی، همدان، فارس، مازندران، خوزستان، گیلان، ایلام، تهران، اصفهان و کرمانشاه انتخاب شدند.

 

به گفته نجار تمیزکار؛ حسین مسافر، جواد عزتی و حمید پورآذری داوری هفتمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان را به عهده دارند.

 

ظرفیت‌ بین‌المللی شدن

 

هرچند در برخی دوره‌های جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان، شاهد حضور گروه‌های خارجی از کشورهای ترکیه، تاجیکستان، آلمان و کردستان عراق بودیم و ظرفیت حضور گروه‌های خارجی احساس می‌شود اما هنوز این جشنواره قدم در راه بین‌المللی شدن نگذاشته است چراکه به گفته دبیر شورای سیاست‌گذاری، بین‌المللی شدن یک جشنواره نیازمند مساعدت و همکاری مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است تا راه را برای حضور شرکت‌کنندگان خارجی هموار سازد.

 

برای همه گروهای نمایشی کمک‌هزینه در نظر گرفته شده ‌است با این وجود به گفته نجار تمیزکار، تاکنون 120میلیون‌تومان برای برگزاری این جشنواره هزینه شده‌ است که شصت‌میلیون تومان آن توسط بخش مدیریت شهری و مابقی توسط مرکز نمایشی و اداره کل ارشاد تامین شده ‌است. در این میان اگر همکاری و حضور و ازخودگذشتگی هنرمندان نباشد نمی‌توان شاهد برگزاری چنین جشنواره‌هایی بود.

 

بی‌واسطه سخن‌گفتن با مردم

 

وی با تاکید بر آن‌که شعار هنرمندان این است که برای مردم قدم برمی‌دارند گفت: برگزاری جشنواره‌هایی مانند تئاتر خیابانی که بی‌واسطه با مردم سخن می‌گوید تنها با عشق و همکاری هنرمندان محقق می‌شود. این هنرمندان حاضر هستند با کمترین هزینه، تنها به عشق مردم کار ارایه ‌دهند. ما نیز سعی می‌کنیم شرایطی را به‌وجود آوریم تا بتوانند سهمیه‌هایی برای اجرا در سایر جشنواره‌ها همچون تئاتر فجر، تئاتر خیابانی جنوب کشور و تئاتر مریوان به‌دست آورند.

 

رئیس مرکز سمای دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان، همچنین از آغاز‌به‌کار رشته بازیگری با آغاز هفتمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان در این دانشگاه خبر داد و گفت: امسال دانشگاه سما لاهیجان، رشته بازیگری را برای نخستین‌بار در میان رشته‌های خود قرار داده‌ و اقدام به پذیرش دانشجو کرده‌ است. باتوجه به تعاملی که بین مسئولان شهری وجود دارد همه پای کار هستند و این مهم می‌تواند تبدیل به الگویی برای سایر استان‌ها شود.

 

اهداف اين جشنواره بايد ملي باشد

 

حسين مسافر آستانه؛ عضو شوراي عالي نمايش كشور، نیز در گفت‌وگویی دیگر عنوان کرد: موفقيت جشنواره شهروند، مرهون وفاق يكپارچه تيم مديريت شهري آن است. چراکه تاکنون جشنواره‌هاي زيادي در كشور تشكيل شده‌اند كه پس از چند دوره برگزاري به پايان كار خود رسيدند، زيرا به اهداف خود وفادار نبودند و از مسير خود خارج شدند. اما امسال شاهد برگزاری هفتمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان هستیم که نشان از عزم مدیران در برگزاری آن دارد.

 

وی تصریح کرد: اهداف اين جشنواره بايد ملي باشد، تا تاثيرگذاري آن ابعاد گسترده‌تري را دربرگيرد. جشنواره شهروند لاهيجان، جشنواره موفقي است كه مسئوليت‌هاي بيشتري نسبت به گذشته دارد، زيرا تبديل به يكي از جشنواره‌هاي مهم كشور شده است.

 

الگویی خوب برای سایر شهرها

 

مهدي شفيعي؛ مدير كل هنرهاي نمايشي كشور، نیز با اعتقاد برآن‌که تئاتر خياباني شهروند لاهيجان پتانسيل اين را دارد كه در زمان برگزاري آن، برنامه‌هاي فرهنگي ديگري را هم دربرگيرد گفته است: دغدغه فرهنگي تيم مديريت شهري لاهيجان، بسيار ستودني است و مي‌تواند الگوي خوبي براي شهرهاي ديگر باشد. مي‌توان با بررسي موضوعات و معضلات روز و با ارایه طرح‌های نو، اين جشنواره را كاربردي‌تر و اثرگذارتر برگزار کرد.

 

بنا بر این گزارش، هفتمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان با موضوعاتی همچون فرهنگ ايثار و شهادت؛ شهروند، اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل؛ شهروند، فرهنگ ديني و اسلامي؛ شهروند، آگاهي از حقوق شهروندي؛ شهروند، آسيب‌هاي اجتماعي؛ شهروند، محيط زيست(چالش‌ها، مخاطرات، راهكارها) و شهروند، مشاركت مسئولانه در صرفه‌جويي منابع انرژي، حفظ فضاي سبز، اموال عمومي، مديريت زباله و پسماند، ترافيك و... درحال برگزاری است و مراسم اختتامیه آن آ»در روز ١٥شهریور ساعت20:15 در سالن حزین دانشگاه آزاد اسلامی برگزار خواهد شد.

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

JSG_SUPPORT